Article

Journal of Aeronautics and Space Technologies (Havacilik ve Uzay Teknolojileri Dergisi)

, 8:8

First online:

Open Access This content is freely available online to anyone, anywhere at any time.

Ultra high temperature ceramics: tantalum carbide (tac)

  • Ekrem ALTUNCUAffiliated withMetalurji ve Malzeme Mühendisliği, Sakarya Üniversitesi Email author 
  • , Sevim Gökçe ESENAffiliated withMetalurji ve Malzeme Mühendisliği, Sakarya Üniversitesi

Abstract

Ultra high temperature ceramics (UHTC) are advanced technologic materials class which are used in many application branches especially space and aviation due their specific characteristics such as high hardness, high thermal resistance and corrosion resistance at elevated temperatures. UHTC are generally compounded forms of 4th and 5th group metals with carbide, nitride, oxide and boride. Tantalum Carbide is the refractory ceramic material because of its both high temperature behavior and mechanic characteristics. In this review, researches are encountered in literature are discussed such as crystal structure, Ta/C phase diagram, Ta/C compound ratio based mechanic characteristics changes, electrical and thermal properties of Tantalum Carbide which is the new material of space technology which is being evaluated..

Keywords:

Ultra High Temperature Ceramics(UHTC) Tantalum Carbide Thermo-Physical Properties High Temperature Mechanical Properties

Ultra yüksek sicakliğa dayanikli seramik malzemeler: tantalyum karbür (tac)

Özet

Ultra yüksek sıcaklık seramikleri(UHTC); sahip oldukları yüksek sertlik, aşınma direnci yanında çok yüksek sıcaklıklarda çalışma atmosferine olan dayanımları nedeniyle özellikle uzay ve havacılık sektörlerinde kullanım potansiyeli yüksek olan ileri teknolojik seramik esaslı malzeme sınıfıdır. UHTC genel olarak 4. ve 5. grup metal (M:Ta, Ti, Hf gibi) elementlerinin karbürlü(MC), nitrürlü(MN), oksitli (MO) ve borürlü (MB) bileşiklerinden oluşmaktadır. Tantalyum Karbür (TaC)esaslı seramikler, hem yüksek sıcaklık dirençleri ve kararlılıkları hem de yüksek sıcaklıklarda üstün mekanik özellikleri nedeniyle en fazla ilgiyi üzerine çeken refrakter asıllı bir seramik malzemelerden bir tanesidir. Bu çalışmada, Tantalyum Karbür esaslı seramik malzemelerin yüksek sıcaklık koşullarında faz ve kristal yapısı, Ta/C bileşim oranına bağlı olarak mekanik, elektriksel ve termal özelliklerin değişimi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. TaC esaslı seramiklerin uygulama potansiyeli araştırılmıştır..

Anahtar Kelimeler:

Ultra Yüksek Sıcaklık Seramikleri(UHTC) Tantalyum Karbür Termo-fiziksel Özellikler Yüksek Sıcaklık Mekanik Özellikler